Руйнуємо міфи про освіту за кордоном. Навчання в Норвегії: стереотипи, реальність і можливості навчання для іноземців у країні фіордів

Руйнуємо міфи про освіту за кордоном. Навчання в Норвегії: стереотипи, реальність і можливості навчання для іноземців у країні фіордів

Скандинавські країни рідко попадають у коло пошуків вітчизняних абітурієнтів, через стереотипи складені в результаті історичних подій, суворого північного клімату Скандинавського півострова і незвичністю тамтешніх мов. В цій статті спробуймо розібратися, які можливості надаються в Норвегії для іноземних студентів, переваги навчання в норвезьких вишах і які документи для цього потрібні.

images2.jpgНорвегія добре відома у світ своєю природною красою, яка є особливо привабливою для любителів зимових видів спорту і активного відпочинку, інноваціями в сучасному дизайні та архітектурі, а також входить до переліку країн із найвищим рівнів ВВП на душу населення.

Окрім цього Норвегія є світовим лідером у галузі досліджень та розвитку науки. Це підтверджується тим, що до престижного рейтингу 2012/13 років кращих світових вищих навчальних закладів QS World University Rankings потрапили одразу чотири норвезькі університети: Університет Осло (111 місце), Університет Бергена (145 місце), Норвезький університет науки і технології (289 місце), і Університет Тромсе (304 місце). * (QS World University Rankings щороку вибирає 700 найкращих ВУЗів різних країн світу з понад 2000).

Норвегія була однією з перших країн, які запровадили Болонську систему навчання, що засвідчує не лише прагнення зробити вищу освіту сумісною з освітою в інших країнах, але й серйозне ставлення до освіти загалом і бажання прийняти на навчання іноземних студентів.

Безкоштовне навчання для іноземців робить Норвегію привабливою для продовження навчання для молодих людей з різних країн, в тому числі Західної Європи, США. Імідж країни близької до Антарктики породжує чимало міфів про суворі норвезькі зими і холодне літо, що часто відлякує потенційних студентів. Насправді ж, середня температура повітря в Осло у зимовий період рідко знижується нижче -4C, а найвищий рівень вологості припадає на серпень місяць. Тому навчання в Норвегії є комфортним навіть для теплолюбних студентів.

Переваги навчання в Норвегії:

· В Норвегії діє безкоштовне навчання для громадян Норвегії та іноземців.

· Відсутність вступних випробувань при вступі на більшість спеціальностей.

· Широкий вибір спеціальностей.

· Престижний європейський диплом.

· Навчання здійснюється англійською або норвезькою мовами.

· Перспективи кар’єрного зросту, можливість отримати роботу в Європі та США.

· Безвізове пересування для студентів країнами Шенгенської угоди.

· Відсутність вікових обмежень для студентів.

· Одна з найбільш благополучних країн для життя: розвинута соціальна політика, високий рівень заробітної плати, низький рівень кримінальної злочинності.

Система освіти в Норвегії

Система вищої освіти в Норвегії представлена державними та недержавними вищими навчальними закладами. Навчання іноземців проводиться як норвезькою, так і англійською мовою. Університети Норвегії пропонують понад 170 англомовних програм для магістрів і трохи менше – для навчання на бакалавраті.

images4.jpgСтудент, для отримання вищої освіти, може обрати університет, спеціалізований інститут, академію мистецтв або колегіум. Відмінність між ними полягає у тому, що університет вважають науково-дослідницьким центром, а інші вказані вищі навчальні заклади – професійними навчальними закладами. Вищі навчальні заклади в Норвегії мають тісну співпрацю, створюючи так звану Сітку Норвегії (Network Norway). Також в Норвегії функціонує широкий вибір програм з обміну студентами і програм для дослідників (до 40 років).

В Норвегії дуже важливу роль відіграє інтердисциплінарне навчання. Студент може самостійно створити власний список занять, відповіднодо своїх вподобань та інтересів, таким чином відвідуючи не тільки лекції на своєму основному факультеті, але також заняття на інших факультетах та в інших вищих навчальних закладах.

Тривалість навчання в норвезьких ВУЗах:

- ступінь бакалавра (три-чотири роки)

- ступінь магістра (два-три роки)

- докторський ступінь (три роки).

Іноземними студентами вважаються всі студенти, які не мають дозволу на постійне проживання у країні. Виділяють три категорії іноземних студентів:

- студенти, які самостійно фінансують свою освіту (мається на увазі оплата проживання і підручників);

- студенти, які приймають участь в програмах обміну студентами;

- студенти, які приймають участь в програмах, згідно яких передбачається виплата стипендій.

Навчання іноземних студентів в університетах безкоштовне, але не передбачає виплату стипендій. Особи, що приймають участь в програмах обміну студентами або в програмах, згідно яких передбачається виплата стипендій, визначаються на основі національних і регіональних двосторонніх угод і вимог по квотам. Окремі програми, з яких передбачається виплата стипендій, діють лише стосовно кандидатів з певних країн. В подальшому на сторінках univer.tv ми будимо розповідати про такі програми.

Вимоги для вступу

Всі іноземні кандидати повинні відповідати тим самим вимогам, що й норвезькі студенти. Як правило, кандидати повинні мати повну середню освіту, для деяких спеціальностей діють особливі вступні вимоги. В певних випадках кандидати можуть бути зараховані без формально підтверджених знань або на основі професійного досвіду. Студенти старших курсів, що хочуть продовжити навчання в Норвегії, повинні задовольняти вимоги попереднього рівня навчання у ВУЗі.

Хороший рівень знання англійської необхідний для всіх студентів, що отримують освіту в Норвегії. При чому, студенти, для яких англійська не є рідною мовою повинні надати документальне підтвердження своїх знань. При вступі на навчання норвезькою мовою необхідно або здати вступний іспит з норвезької мови або пройти річний курс вивчення норвезької мови перед основним навчанням.

Найчастіше рішення про зарахування приймається державною комісією (Samordna opptak - Universities and Colleges Admission Service), тому, подавати документи слід завчасно.

Через різницю в шкільних програмах для вступу на бакалаврат абітурієнтам з України і Росії рекомендується мати документ про закінчення 1-ого курсу вітчизняного вузу.

Для бажаючих продовжити навчання у норвезьких ВУЗах одразу ж після школи є 2 варіанти. Перший – вступити до коледжу в Норвегії. Другий варіант – вступити до Краківського університету, де спеціальна програма, що включає перший рік навчання у Польщі з вивченням норвезької мови і подальше навчання у ВУЗах Норвегії.

Поруч із можливістю безкоштовної освіти, в Норвегії одні з найвищих вимог до фінансового забезпечення майбутніх студентів. При подачі документів на візу необхідно надати документ, що підтверджує наявність на банківському рахунку 89000 норвезьких крон (біля 11000 євро).

Порядок подачі документів.

Майбутньому студенту необхідні:

· Атестат про закінчення повної середньої освіти і академічна довідка або диплом бакалавра/ специаліста.

· Міжнародний сертифікат, що підтверджує Ваш рівень володіння англійською мовою: (IELTS,TOEFL та інші міжнародні сертифікати);

· Детальний перелік документів слід уточнювати завчасно, оскільки кожен конкретний ВУЗ встановлює власні правила, і перелік документів може відрізнятися залежно від напряму навчання, статусу навчального закладу та інших факторів.

Після вибору ВУЗу і програми навчання необхідно зв’язатися з ним і подати документи протягом вересня - грудня. Хоча більшість навчальних програм не передбачає вступних випробувань, однак слід впевнитися, що у Вас є оцінки з потрібних предметів і Ви можете навчатися за вибраною спеціальністю. Це особливо актуально для студентів старших курсів, які збираються навчатися на магістерській програмі. Підтвердження з ВУЗу слід чекати у лютому-березні і з ним вже йти у посольство для отримання студентської візи.

Фінансування навчання

Навчання у ВУЗах Норвегії безкоштовне. Винятками можуть бути навчання окремим професіям та у деяких приватних ВУЗах.

Стипендія протягом навчання надається лише іноземним студентам в межах визначених програм, що передбачають це.

Студенти, які самостійно фінансують своє проживання під час навчання, повинні документально підтвердити наявність на банківському рахунку не менше 89.000 (близько 11000 євро) норвезьких крон на кожен рік навчання.

Надання державних кредитів на навчання можлива наступним категоріям іноземних студентів:

- Громадяни північних країн

- Громадяни Європейського економічного простору

- Громадяни країн Центральної і Східної Європи, а також країн, що розвиваються

- Політичні біженці і особи, що отримали вид на проживання в Норвегії на гуманітарній основі

- Імігранти

В Норвегіі кредити на навчання видає спеціальний фонд, створений на державній основі, в якому кредити на навчання видаються терміном до 20 років. Також розвинуті програми обміну студентами, для цілей яких щорічно виділяються кілька сот стипендій. Іноземним студентам стипендії на навчання виплачує влада Норвегії, отримати які можна в акредитованих норвезьких університетах, дослідницьких інститутах, коледжах та інших організаціях університетського рівня. Дослідникам віком до 40 років також виділяються стипендії для проведення досліджень. Всі стипендіати повинні володіти англійською або норвезькою мовами.

Розмір стипендії – 1000 євро/міс. для кандидатів із ступенем бакалавра або магістра, і 1400 євро — для аспірантів або кандидатів наук. Крім того, при тривалому перебуванні виділяється 900-1300 євро на облаштування. Стипендія перекриває витрати на весь навчальний рік (10 місяців) в Норвегії. Їх можуть отримати магістранти і докторанти, які закінчили, як мінімум, трьохлітнє навчання на батьківщині. В цьому випадку, навчання в Норвегії буде частиною їх навчання у власній країні.

Вартість життя в Норвегії вища порівняно із вартістю життя у інших країнах. Офіційний прожитковий мінімум в Норвегії – близько 900 євро/міс, для іноземних студентів – 700-800 євро. На оренду житла або гуртожитку витрати складають від 250-300 євро/міс, залежно від місця розташування і зручностей. Практики надання безкоштовного житла для студентів в Норвегії немає. Проте, субсидії на оренду житла для студентів, численні розпродажі і знижки на продукти харчування і розваги допомагають «влізти» в обмежений бюджет, а спеціальні знижки на подорожі для студентів допоможуть Вам ближче познайомитися з цією країною.

images3.jpgВ Норвегії діє спеціальний збір за складання іспитів у розмірі 300-600 норвезьких крон (40-80 євро) за один іспит. В середньому, за семестр плата за іспити складає близько 300-400 євро. Це правило не розповсюджується на вільних слухачів. Також обов’язковим є щосеместровий внесок у розмірі близько 50 євро до Спілки студентів. В середньому, річна оплата проживання, підручників, сесій складає 89.000 крон (близько 11000 євро), довідку про які абітурієнт подає в посольство для отримання студентської візи. При отриманні студентами дозволу на тимчасове проживання вони автоматично отримують дозвіл на роботу: до 20 годин на тиждень протягом семестру і на повний робочий день під час канікул. Дозвіл на тимчасове проживання підтверджують щороку на основі довідки з місця навчання.

Одним із варіантів для тих хто володіє англійською мовою, але не має достатньо коштів, - це прийняти участь у програмі Au pair в Норвегії. За два роки роботи в норвезькій родині є можливим заробити кошти на перший рік навчання в університеті, вивчити норвезьку мову до потрібного рівня, остаточно визначитися із вищим навчальним закладом і спеціальністю, збільшує вірогідність отримання кредиту на наступні роки навчання.

Головчанська Євгенія

Київ

спеціально для Univer.tv


Возврат к списку

Реклама
В молодой и развивающийся интернет-проект (тематика проекта: все для студентов и абитуриентов) требуется оператор/монтажер видео с опытом работы, либо без опыта работы, желающий добиться успехов в своей деятельности (студент). Работа в интересной команде и получение опыта гарантировано.

Информацию о себе и примеры своих работ присылайте по адресу:
 inetproekt.ua@gmail.com
или пишите в соц/сетях:

https://www.facebook.com/univertv.uaПортал для студентов и абитуриентов. Все права защищены.

Условия использования контента. При полном или частичном копировании информации, ссылка на Univer.tv обязательна (для интернет-ресурсов нужна гиперссылка).

Сайт разработан компанией Апсель ®          
Готовые сайты и магазины на 1С-Битрикс